Badania ultrasonograficzne, potocznie zwane USG, są bezpieczne dla pacjenta, ponieważ przeciwieństwie do badań rentgenowskich – do zobrazowania struktur położonych wewnątrz ciała człowieka nie wykorzystują szkodliwego promieniowania jonizującego, a zupełnie nieszkodliwe ultradźwięki.
Aparat do badań ultrasonograficznych składa się z emitera ultradźwięków oraz odbiornika fal ultradźwiękowych. Na podstawie zachowania fal ultradźwiękowych na ekranie aparatu powstaje obraz, dzięki czemu lekarz ma szansę zobaczyć narządy i tkanki na przykład wewnątrz jamy brzusznej pacjenta.
Badanie to jest bezbolesne i bezinwazyjne. Wykonuje się je w celu określenia położenia oraz wielkości narządów wewnętrznych, a także do zobrazowania płodu u kobiet ciężarnych.
Badanie USG jest wykonywane na podstawie skierowania od lekarza. W gabinetach prywatnych zazwyczaj USG wykonuje się od ręki, ale koszt badania pokrywa pacjent. W szpitalach oraz placówkach państwowych badanie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia (jedynie w wypadku, kiedy pacjent posiada skierowanie z prywatnego gabinetu lekarza badanie zostaje wykonane odpłatnie), jednak zazwyczaj czas oczekiwania na wolny termin jest dość długi.
Badania radiologiczne, na przykład zdjęcia RTG czy tomografię komputerową, wykonują pracownicy służby zdrowia średniego szczebla (technicy elektroradiologii), co więcej, badanie USG również w chodzi w zakres ich kompetencji, zazwyczaj lekarz wykonuje osobiście.
Aparaty ultrasonograficzne z wyższej półki, między innymi Acuson czy aparat ASG Siemens, dzięki swojej dokładności pozwalają uzyskać bardzo dokładny obraz narządów i tkanek, co umożliwia zlokalizowanie zachodzących w nich zmian patologicznych we wczesnym stadium ich rozwoju – wcześnie postawiona diagnoza zwiększa szansę na stuprocentowe wyleczenie pacjenta.
Zobacz więcej: Trimed | USG Siemens