Firmy produkcyjne muszą mieć pewność, że materiał wejściowy do ich procesu posiada odpowiednią jakość. Z tego powodu, coraz szerzej stosowana staje się spektroskopia ramanowska. Dzięki tej metodzie istnieje możliwość precyzyjnego określenia składu chemicznego danej substancji. Dlaczego jest ona tak szeroko stosowana?
Czym jest spektroskopia ramanowska?
Ogólnie rzecz biorąc, jest to jedna z technik spektroskopowych, która polega na identyfikacji promieniowana rozproszenia Ramana. To znaczy, że konieczne jest zbadanie nieelastycznego rozpraszania fotonów. Tło naukowe samego działania spektrometrii Ramana jest dość skomplikowane, przez co osoby zainteresowane tym zagadnieniem powinny sięgnąć po fachową literaturę głęboko tłumaczącą to zjawisko. Osoby prowadzące firmy produkcyjne powinny skorzystać z usług fachowców, którzy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, jakim jest spektrometr Ramana, do zastosowania.
Do czego można wykorzystać Spektrometr Ramana?
Jest to urządzenie, poprzez które możliwa staje się analiza składu substancji. Można rozróżnić spektrometry ręczne oraz stacjonarne. W zależności od tego jakie materiały będą badane, można skorzystać z oby dwóch rozwiązań. Jeżeli chodzi o ich skuteczność, w obu wypadkach jest ona wysoka. Większą popularnością cieszą się jednak spektrometry stacjonarne.
Podsumowując, chcąc mieć pewność, że produkowane wyroby nie będą niezgodne ze względu na materiał wejściowy, warto weryfikować to co dostaje się do procesu. Zastosowanie techniki spektroskopii ramanowskiej jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań.
Chcąc mieć pewność, że dany sprzęt sprawdzi się w obecnych warunkach, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Warto pamiętać, aby spektrometr posiadał wszelkie certyfikaty zgodności oraz pakiet wzorców. W ten sposób można mieć pewność, że podawany rezultat jest zgodny z prawdą.