Któż z nas nie chciałby mieć uśmiechu jak z okładki kolorowego magazynu? Aby to osiągnąć, przede wszystkim o zęby trzeba dbać. Codzienne mycie oraz stosowanie nici dentystycznych to podstawa, ale równie ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa.
Wcześnie wykryty i zniwelowany ubytek w zębie zmniejsza ryzyko jego całkowitej destrukcji, prowadzącej do leczenia kanałowego, które nie zawsze udaje przeprowadzić z powodzeniem; niejednokrotnie uszkodzenia w zębie są tak duże, że nie ma innego wyjścia, niż dokonanie jego ekstrakcji, czyli usunięcia. W miejsca usuniętych zębów można wstawić trwale przytwierdzone do dziąsła implanty zębowe, które jeśli są odpowiednio wykonane niczym nie różnią się od naturalnych zębów pacjenta – stomatologia estetyczna daje dużo możliwości w tej kwestii i z jej pomocą nawet właścicielowi najbardziej zniszczonych zębów można przywrócić piękny uśmiech. Jest to jednak dość kosztowne. Więcej o stomatologii estetycznej przeczytasz na .
Tanim i często refundowanym przez NFZ sposobem uzupełniania brakujących zębów jest tak zwana sztuczna szczęka – stosuje się ją, gdy pacjent nie posiada większości zębów w górnej lub dolnej szczęce. Jeśli jest to szczęka górna – sztuczne zęby wyposażone są w podniebienie, które powinno idealnie przylegać do naturalnego podniebienia pacjenta.
W celu zapewnienia komfortu użytkowania sztucznej szczęki stosuje się kleje do protez; dzięki nim szczęka lepiej się trzyma, co ułatwia na przykład spożywanie posiłków. Odpowiednio wykonana proteza zębowa wygląda jak naturalne uzębienie.