Istota kompletności obrazu

Istota kompletności obrazu

Kiedy obraz staje się kompletny? Wbrew pozorom, niekoniecznie jest to moment ostatniego pociągnięcia pędzlem. Już w czasach antycznych artyści po namalowaniu dzieła stosowali jeszcze jeden zabieg, aby uczynić go pełnym: oprawiali go w ramy.

Ramy do obrazów pełnią kilka funkcji – funkcję ochronną, która jest bardzo ważna, a która polega na zabezpieczeniu płaszczyzny obrazu, jego krawędzi oraz warstwy malarskiej. Jest to niewątpliwie zadanie bardzo istotne i niezbędne, jednak rama ma także inny cel – pełni funkcję artystyczną. Przede wszystkim rama wyznacza granice obrazu, oddziela rzeczywistość namalowaną od naszej rzeczywistości. Czyni obraz kompletnym, wzmacnia jego wymowę.

Historia ram jest naprawdę imponująca, przeszły one długą drogę aby stać się takimi jak obecnie. Teraz ramy często tworzy się z drewna lub z tworzyw sztucznych, pełnią one głównie funkcje techniczne. Dawniej jednak bywało tak, że ich twórcy skupiali się głównie na funkcji estetycznej: były one bogato zdobione i wykonywane z cennych materiałów. Ich styl zmieniał się razem ze stylem artystycznym danej epoki, którą to zmienność było szczególnie łatwo zaobserwować w Europie, gdzie wszystko co związane ze sztuką zmieniało się dosyć dynamicznie. Co ciekawe, pomimo roli nadawanej ramom, pierwsza wystawa pokazująca je jako eksponaty bez obrazów została zorganizowana dopiero w 1929 roku.

Dziś pomimo masowej produkcji nudnych, zwyczajnych ram wciąż można znaleźć ramy tworzone nie tylko jako ochrona obrazu, ale też jako jego część. Warto pamiętać o roli, jaką pełni rama w malarstwie – w końcu jest to nasze dziedzictwo kulturowe i należy je pielęgnować, poza tym cóż – ładna ramka na pewno nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, może uczynić wnętrze bardziej eleganckim i stylowym.

Zobacz więcej: Nielsen Polska | Ramy do obrazów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top