Jak zadbać o bezpieczeństwo przeciw pożarom?

Jak zadbać o bezpieczeństwo przeciw pożarom?

Dawniej, zanim królem Polski został król Kazimierz Wielki i uczynił ją murowaną, jednym z największych zagrożeń dla miasta był ogień. Działo się tak, ponieważ głównym budulcem do budowania budynków było drewno, które nietrudno podpalić. Na domiar tego, często dachy były kryte słomą, wiec nietrudno sobie wyobrazić jak łatwo można było zaprószyć ogień i jak szybko mógł się on rozprzestrzeniać.

Obecnie zrobiliśmy krok naprzód – materiały stosowane teraz, takie jak popularny pustak, są dużo mniej podatne na działanie ognia. Podejmowane są działania prewencyjne, czyli wdrażanie regulaminów mających na celu zapobieganie pożarowi oraz innym zagrożeniom. Samo to jest pewnym zabezpieczeniem dla zwyczajnych budynków, takich jak domy mieszkalne i bloki. Są jednak budynki, w których powstają naprawdę duże temperatury (na przykład huty żelaza) i istnieje tam potrzeba dodatkowej, specjalistycznej ochrony – na takie sytuacje projektuje się nowe materiały ochronne.

Powszechnie stosowanym produktem jest klej ognioodporny, który znajduje szerokie zastosowanie przy klejeniu pieców, płyt izolacyjnych lub innych elementów pracujących lub znajdujących się w wysokiej temperaturze. Podobnie wszelkie szczeliwa wykonane z ceramiki i szkła, takie jak choćby taśma ceramiczna lub sznury uszczelniające- są one wykorzystywane zgodnie z nazwą do uszczelniania włazów, drzwiczek czy zbiorników w celu zabezpieczenia otoczenia przed gorącem.

W domach klej ognioodporny oraz taśma ceramiczna mają wysokie znaczenie przy budowaniu kominków. Klej szczególnie mocno wiąże rurki izolacyjne, zaś taśma znajdzie szersze zastosowanie. Dodatkowo kominki budowane są z cegieł szamotowych, które odporne są na działanie wysokiej temperatury.

Wszystko to – procedury, regulaminy i materiały ochronne – prezentują się bardzo imponująco i patrząc na to można by poczuć się bezpiecznym od pożaru i ognia. Jednak czas pokazuje, że bez względu na wysokie zabezpieczenia pożary nadal się zdarzają i nierzadko trudno je ugasić, zanim dojdzie do nieodwracalnych szkód.

Zobacz więcej :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top